07th March 2020

4TH SEMESTER (1ST INTERNAL EXAMINATION) 2020 PROGRAMME OF COEB


FROM 12.03.2020 TO 13.03.2020
         
DATE  SITTING TIME SUB. CODE SUB. NAME
BRANCH : AUTO.
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RAU4C001 Kinematics & Dynamics of Machines
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RAU4C002 Automotive Engine
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REN4E001 Engineering Economics
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RAU4C003 Fluid Mechanics and Hydraulic Machines
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RAU4D002 Off Road Vehicle
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  RAU4G001 Introduction to Physical Metallurgy and Engineering Materials
4TH 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCN4F001 Constitution of India
BRANCH : CIVIL
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RCI4C001 Surveying
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RCI4C002 Transportation Engineering
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REN4E001 Engineering Economics
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RCI4C003 Structural Analysis-I
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RCI4D001 Construction Technology
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  RCI4G001 Introduction to Physical Metallurgy and Engineering Materials
4TH 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCN4F001 Constitution of India
BRANCH : CSE
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RCS4C001 Discrete Mathematics
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RCS4C002 Design and Analysis of Algorithm
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  ROB4E002 Organisational Behaviour
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RCS4C003 Computer Organization and Architecture
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RCS4D001 Data Communication
3RD 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCS4G002 Digital Signal Processing
4TH 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCN4F001 Constitution of India
BRANCH : EEE
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. REE4C001 Digital Electronics
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. REE4C002 Electrical Machines-I
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REN4E001 Engineering Economics
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. REE4C003 Power Electronics
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. REE4D003 Electrical and Electronics Measurement
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REE4G001 Digital Signal Processing
4TH 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCN4F001 Constitution of India
BRANCH : EE
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. REL4C001 Digital Electronics
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. REL4C002 Electrical Machines-I
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REN4E001 Engineering Economics
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. REL4C003 Power Electronics
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. REL4D003 Electrical and Electronics Measurement
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REL4G001 Digital Signal Processing
4TH 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCN4F001 Constitution of India
BRANCH : ETC
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. REC4C001 Electromagnetic Theory
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. REC4C002 Digital Systems Design
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REN4E001 Engineering Economics
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. REC4C003 Network Theory
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. REC4D001 Semiconductor Devices
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REC4G002 Data Structure
4TH 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCN4F001 Constitution of India
BRANCH : MECH. ENGG.
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RME4C001 Kinematics & Dynamics of Machines
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RME4C002 Engineering Thermodynamics
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  REN4E001 Engineering Economics
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. RME4C003 Introduction to Physical Metallurgy and Engineering Materials
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. RME4D001 Internal Combustion Engines and Gas Turbines
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  RME4G003 Data Structure
4TH 04.00 p.m. - 05.00 p.m.  RCN4F001 Constitution of India
BRANCH : MCA
12.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. MCA 401 PROGRAMMING WITH JAVA
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. MCA 402 COMPUTER GRAPHICS & MULTIMEDIA
3RD 03.00 p.m. - 04.00 p.m.  MCA 403 SOFTWARE ENGINEERING
13.03.2020 1ST 10.30 a.m. - 11.30 a.m. MCA 404 COMPILER DESIGN AND LANGUAGE PROCESSOR
2ND  12.00  p.m. - 01.00 p.m. MCA 406 B ELECTIVE – I DATA MINING TECHNIQUES